Våra butiker

Välkommen till oss i Malmö

Lättillgängligt, på Stenyxegatan 31 nära Ringvägen vid Fosieby industriområde, ligger vår Malmöbutik.

I butiken hittar du det mesta för badrum, kök och annan renovering, till- eller ombyggnad. Vi har bland annat ett brett sortiment av kakel, klinker, granitkeramik och mosaik. Här finner du även en stor variation variation av badrumsinredning, duschar och badkar från välkända varumärken. Passa på att inspireras av vårt showroom som är fyllt att kreativa kombinationslösningar med kakel och badrumsmöbler, för att hjälpa dig att hitta din stil.

Kontaktuppgifter

Svenska Kakel AB
Stenyxegatan 31
213 76 Malmö

Telefon: 040 – 685 34 00
E-mail: malmo@svenskakakel.se
Karta: Hitta hit

Öppettider

Butik
Mån-fre 10-18
Lör 10-14

Proffsbutik
Mån-fre 7-18
Lör 10-14

Lager (tillfälliga tider 21-28 maj)
Mån-fre 7-16

Avvikande öppettider:
6/6 Nationaldagen (tors) – Stängt

Boka tid med en av våra säljare

Välkommen att boka tid med en av våra säljare. Vi kan hjälpa dig att förverkliga dina renoveringsdrömmar, oavsett om du skall förnya ditt badrum, kök eller något annat utrymme i din bostad. Vi erbjuder även rithjälp.
Kontakta oss på telefon 040 – 685 34 00 eller skicka ett mail till butikmalmo@svenskakakel.se

Kontaktpersoner Malmö

Emelie Sassler

Butiksansvarig

Tel: 0734 - 44 05 47
emelie.s@svenskakakel.se

Peter Roos

Butikssäljare

Tel: 0734 - 44 05 45
peter.r@svenskakakel.se

Lars Lindberg

Säljare Proffskund

Tel: 0734 - 44 05 55
lars.l@svenskakakel.se

Emelie Nordqvist

Tillvalssäljare

Tel: 0734 - 44 05 41
emelie@svenskakakel.se

Martin Svenby

Arkitektrådgivare & Projektsäljare

Tel: 0705 - 46 34 40
martin@svenskakakel.se

Lars Jehlbo

Projektsäljare / Affärschef

Tel: 0705 - 42 11 52
lasse@svenskakakel.se

Camilla Linander

Projektkoordinator

Tel: 0734 - 44 05 44
camilla@svenskakakel.se

Andreas Larsen

Inköp/Logistik

Tel: 0734 - 44 05 58
andreas.l@svenskakakel.se

Niclas Eriksson

Lager

Tel: 0734 - 44 05 56
ne@svenskakakel.se

Välkommen till vår värld av kakel

Grunden för vår verksamhet är import av kakel/klinker från ledande tillverkare världen över, med tonvikt på Europa. Vårt sortiment väljer vi med stor omsorg. Oavsett vilket uttryck man söker, trendigt, klassiskt eller helt egen stil, så är vår ambition att kunna tillgodose detta. Tillsammans med våra leverantörer samverkar vi regelbundet för att utveckla nya produkter som passar vår ”nordiska smak”.

Vad letar du efter?

Inga resultat kunde hittas.