Våra butiker

Välkommen till oss i Helsingborg

Vår Helsingborgsbutik, tillika Huvudkontor, ligger på Lindaregatan 1 i Ödåkra, strax norr om Helsingborg, och är en av de största leverantörerna av kakel och klinker i regionen.

Här hittar du det mesta för ditt projekt, oavsett om det gäller renovering, till- eller ombyggnad. Vi har ett komplett sortiment av kakel, klinker, granitkeramik och mosaik samt erbjuder vissa typer av natursten. Här hittar du även badrumsinredning, duschar och badkar från ledande leverantörer. Välkommen in och låt dig inspireras av vårt moderna showroom fyllt av kreativa lösningar med kakel och badrumsmöbler för att hjälpa dig att hitta din stil.

Kontaktuppgifter

Svenska Kakel AB
Lindaregatan 1
254 75 Ödåkra

Telefon: 042 – 400 57 00
E-mail: hbg@svenskakakel.se
Karta: Hitta hit

Öppettider

Butik: Mån-fre 10-18, Lör 10-14

Proffsbutik: Mån-fre 7-16

Lager: Mån-fre 7-16.30

Avvikande öppettider:
6/6 Nationaldagen (tors) – Stängt

Boka tid med en av våra säljare

Välkommen att boka tid med en av våra säljare. Vi kan hjälpa dig att förverkliga dina renoveringsdrömmar, oavsett om du skall förnya ditt badrum, kök eller något annat utrymme i din bostad. Vi erbjuder även rithjälp.
Kontakta oss på telefon 042 – 400 57 00 eller skicka ett mail till butikhbg@svenskakakel.se

Kontaktpersoner Helsingborg

Cecilia Ackland

Butiksansvarig

Tel: 0723 - 52 95 69
cecilia@svenskakakel.se

Conrad Persson

Butikssäljare

Tel: 0723 - 52 95 82
conrad@svenskakakel.se

Martin Persson

Butikssäljare

Tel: 0723 - 52 95 93
martin.p@svenskakakel.se

Louise Berg

Tillval / Butikssäljare

Tel: 0733 - 37 12 72
louise@svenskakakel.se

Torbjörn Ljungkvist

Säljare Proffskund

Tel: 0723 - 52 95 68
tobbe@svenskakakel.se

Lena Karlsson

Arkitektrådgivare & Projektsäljare

Tel: 0702 - 84 56 40
lena@svenskakakel.se

Calle Kvist

Projektsäljare

Tel: 0723 - 52 95 73
calle@svenskakakel.se

Mikael Sjöbeck

Projektsäljare

Tel: 0723 - 52 95 91
mikael.s@svenskakakel.se

Emilia Bergman

Projektkoordinator / Hållbarhetsansvarig

Tel: 0723 - 52 95 83
emilia@svenskakakel.se

Urban Bryngelsson

Lager

Tel: 0702 - 87 34 20
urban@svenskakakel.se

Martina Petersen

Logistikansvarig

Tel: 0723 - 52 95 84
martina@svenskakakel.se

Ulf Palmgren

Logistik

Tel: 0723 - 52 95 76
ulf@svenskakakel.se

Åsa Österberg

Marknadskoordinator

Tel: 0723 - 52 95 08
asa@svenskakakel.se

Alexander Bergman

Marknadschef

Tel: 0733 - 14 45 92
alexander@svenskakakel.se

Agnetha Nennebrandt

Ekonomiansvarig

Tel: 0723 - 52 95 86
agnetha@svenskakakel.se

Helena Zetterman

Ekonomi

Tel: 0733 - 37 13 15
helena.z@svenskakakel.se

Stefan Johansson

Vice VD

Tel: 0706 - 55 88 71
stefan@svenskakakel.se

Ewa Bergman

Personalansvarig / Ägare

Tel: 0709 - 90 54 50
ewa@svenskakakel.se

Välkommen till vår värld av kakel

Grunden för vår verksamhet är import av kakel/klinker från ledande tillverkare världen över, med tonvikt på Europa. Vårt sortiment väljer vi med stor omsorg. Oavsett vilket uttryck man söker, trendigt, klassiskt eller helt egen stil, så är vår ambition att kunna tillgodose detta. Tillsammans med våra leverantörer samverkar vi regelbundet för att utveckla nya produkter som passar vår ”nordiska smak”.

Vad letar du efter?

Inga resultat kunde hittas.