Våra butiker

Välkommen till oss i Göteborg

Vår Göteborgsbutik ligger på Argongatan 18 i Mölndal, strax söder om Göteborg, och är en av de största butikerna för kakel och klinker i Skandinavien.

Här hittar du det mesta för badrum, kök eller annan renovering, om- och tillbyggnad. Vi erbjuder ett komplett sortiment kakel, klinker, granitkeramik och mosaik. Du hittar även badrumsinredning, duschar och badkar. Passa på att titta på vår utställning där våra hantverkare har monterat kreativa lösningar med kakel och badrumsmöbler, för att hjälpa dig att hitta din stil.

Kontaktuppgifter

Svenska Kakel AB
Argongatan 18
431 53 Mölndal

Telefon: 031 – 86 64 40
E-mail: gbg@svenskakakel.se
Karta: Hitta hit

Öppettider

Butik
Mån-fre 10-18
Lör 10-14

Proffsbutik
Mån-fre 6.30-16

Lager
Mån-fre 6.30-16.30

Avvikande öppettider:
6/6 Nationaldagen (tors) – Stängt

Boka tid med en av våra säljare

Välkommen att boka tid med en av våra säljare. Vi kan hjälpa dig att förverkliga dina renoveringsdrömmar, oavsett om du skall förnya ditt badrum, kök eller något annat utrymme i din bostad. Vi erbjuder även rithjälp.
Kontakta oss på telefon 031 – 86 64 40 eller skicka ett mail till butikgbg@svenskakakel.se

Kontaktpersoner Göteborg

Erika Erdmann

Butiksansvarig

Tel: 0723 - 52 64 32
erika@svenskakakel.se

Fredrik Svensson

Butikssäljare

Tel: 0723 - 52 64 48
fredrik.s@svenskakakel.se

Anna Tandrup

Tillval / Butikssäljare

Tel: 0703 - 86 64 43
anna.t@svenskakakel.se

Tomas Olausson

Säljare Proffskund

Tel: 0761 - 26 76 80
tomas.o@svenskakakel.se

Petter Axén

Arkitektrådgivare & Projektsäljare

Tel: 0738 - 44 34 94
petter@svenskakakel.se

Eric Bäckström

Projektsäljare

Tel: 0723 - 52 64 55
erik@svenskakakel.se

Joakim Runsteen

Projektkoordinator

Tel: 0723 - 52 64 56
joakim.r@svenskakakel.se

Daniel Brandt

Inköp/Logistik

Tel: 0723 - 52 64 51
daniel.b@svenskakakel.se

Annie Taube Mahani

Lager

Tel: 0723 - 52 64 35
annie@svenskakakel.se

Välkommen till vår värld av kakel

Grunden för vår verksamhet är import av kakel/klinker från ledande tillverkare världen över, med tonvikt på Europa. Vårt sortiment väljer vi med stor omsorg. Oavsett vilket uttryck man söker, trendigt, klassiskt eller helt egen stil, så är vår ambition att kunna tillgodose detta. Tillsammans med våra leverantörer samverkar vi regelbundet för att utveckla nya produkter som passar vår ”nordiska smak”.

Vad letar du efter?

Inga resultat kunde hittas.