Våra butiker

Välkommen till oss i Helsingborg

INFORMATION

Vår helsingborgsbutik, tillika Huvudkontor, ligger på Lindaregatan 1 i Ödåkra, strax norr om staden, och är en av de största leverantörerna i regionen.

Här hittar du det mesta för renovering, till- eller ombyggnad. Vi har ett komplett sortiment av kakel, klinker, mosaik samt vissa typer av natursten, men erbjuder dig även badrumsinredning, duschar och badkar. Låt dig inspireras av vår utställning där vi monterat kreativa kombinationslösningar, med kakel och badrumsmöbler, för att hjälpa dig att hitta din stil.

KONTAKTUPPGIFTER

Svenska Kakel Helsingborg AB
Lindaregatan 1
254 75 Ödåkra

Telefon: 042 400 57 00
E-mail: hbg@svenskakakel.se
Karta: hittar du här.

Öppettider

  • Butik mån-fre 10-18
  • Butik lör 10-14

  • Proffsbutik & Lager mån-fre 7-18
  • Proffsbutik & Lager lör 10-14


  • 16/12 (lör) Lagret stängt för inventering Stängt
  • 16/12 (lör) Butik/utställning håller öppet Öppet
  • 23/12 Lille Julafton (lör) Stängt
  • 25/12 Juldagen (mån) Stängt
  • 26/12 Annandag jul (tis) Stängt
  • 31/12 klämdag (lör) Stängt
  • 1/1-18 Nyårsdagen (mån) Stängt

Personal i Helsingborg

 

Niklas Nilsson

Niklas Nilsson

Affärschef Affärschef med totalansvar Helsingborg Tel: 0723 52 95 11 niklas.n@svenskakakel.se
Ola Berg

Ola Berg

Senior rådgivare projekt Senior säljare och rådgivare projekt Sverige Tel: 0705 29 24 24 ola@svenskakakel.se
Kenneth Ljungdahl

Kenneth Ljungdahl

Projektsäljare Projektsäljare mot arkitekter, byggbolag, fastighetsbolag samt övriga materialväljare Tel: 0765 27 24 19 kenneth@svenskakakel.se
Lena Karlsson

Lena Karlsson

Projektsäljare Projektsäljare mot arkitekter, byggbolag, fastighetsbolag samt övriga materialväljare Tel: 0702 84 56 40 lena@svenskakakel.se
Emilia Bergman

Emilia Bergman

Projektkoordinator Innesäljare med central roll för service till såväl kunder som projektsäljare Tel: 042 400 57 83 emilia@svenskakakel.se
Bertil Persson

Bertil Persson

Säljare Proffskund Säljare med inriktning större plattsättningskunder Tel: 0706 19 99 53 bertil@svenskakakel.se
Mikael Sjöbeck

Mikael Sjöbeck

Säljare Proffskund Säljare med inriktning mot proffskunder samt småhustillverkare. Tel: 0723 52 95 91 mikael.s@svenskakakel.se
Peter Svensson

Peter Svensson

Säljare Proffskund Innesäljare med inriktning mot proffskunder Tel: 042 400 57 77 peter.s@svenskakakel.se
Peter Roos

Peter Roos

Butiksansvarig Tel: 042 400 57 68 peter.r@svenskakakel.se
Conrad Persson

Conrad Persson

Butikssäljare Tel: 042 400 57 82 conrad@svenskakakel.se
Johanna Sandberg

Johanna Sandberg

Butikssäljare Tel: 042 400 57 81 johanna@svenskakakel.se
Marie Nirfelt

Marie Nirfelt

Butikssäljare Tel: 042 400 57 69 marie.n@svenskakakel.se
Ulf Palmgren

Ulf Palmgren

Logistikansvarig Huvudansvarig för koncernens logistik och lagerhållning Tel: 042 400 57 76 ulf@svenskakakel.se
Alexander Svensson

Alexander Svensson

Inköp/Logistik Tjänstledig Tel: 042 400 57 84 alex@svenskakakel.se
Caroline Ullmark

Caroline Ullmark

Inköp/Logistik Tel: 042 400 57 84 caroline@svenskakakel.se
Yvonne Bergkvist

Yvonne Bergkvist

Inköp/Logistik Tel: 042 400 57 67 yvonne@svenskakakel.se
Fredrik Dorup

Fredrik Dorup

Lageransvarig Tel: 042 400 57 85 fredrik@svenskakakel.se
Janne Pettersson

Janne Pettersson

Lager Tel: 042 400 57 85 janne@svenskakakel.se
Jimmy Linde

Jimmy Linde

Lager Tel: 042 400 57 85 jimmy@svenskakakel.se
Marcus Sigfridsson

Marcus Sigfridsson

Lager Tel: 042 400 57 85 sigge@svenskakakel.se
Martin Persson

Martin Persson

Lager Tel: 042 400 57 85 martin.p@svenskakakel.se
Roger Green

Roger Green

Lager Tel: 042 400 57 85 roger@svenskakakel.se
Urban Bryngelsson

Urban Bryngelsson

Lager Tel: 042 400 57 85 urban@svenskakakel.se